ANASAYFA DEFİNE RESİMLERİ BASINDANDEFİNECİLİK HUKUKİ ANTİKA PARALAR İLETİŞİM

DEFİNECİLERİN BAŞUCU BİLGİLERİ

     Definecinin yol haritası ve define işaretleri
 
Definecinin kullanması gereken araç gereçler
 
Define kime ait?
 
Define haritası okuma
 
Can güvenliği
 
Dedektör alırken dikkat edilmesi gerekenler
 
Halisünasyon
 
Tılsım

Can güvenliğiniz için;İlkyardım Çantası Mutlaka Yanınızda Olmalıdır.

Gazların çoğu zehirlenmeye yol açabilir. (kazı alanında jenarötör kullanılması halinde)Bu zehirlenmeler Karbonmonoksit (CO)e bağlıdır. CO kandaki oksijen ile yer değiştirerek kanın vücuda oksijen taşımasını önler ve böylece vücudun zehirlenmesine sebep olur. Can güvenliği açısından seyyar bir gaz alarmı, yeterli oksijen oranı ölçer bir cihaz, gaz maskesi, hatta koruyucu elbise, acil tıbbi yardım çantası ve girilen hedeflerde çökmeye, tuzaklara azami dikkat gerekir. Ayrıca yılan,böcek zehirlenmelerine karşılık en yakın sağlık kuruluşuna süratle ulaşacak imkanlarda bulundurulmalıdır.

İlkyardım yapan kişinin özellikleri:
Sakin olmalıdır, telaşa kapılmamalıdır. Hasta ile onu rahatlatacak tonda konuşmalıdır. Hiçbir zaman kendi can güvenliğini tehlikeye atmamalıdır. Kendi can güvenliğini aldıktan sonra müdahale etmelidir. Çevrede bulunanları organize etmeli (polis, itfaiye, ambulans çağırma konusunda) Hastaya müdahalede önem sırasını iyi bilmeli örneğin nefes almayan bir hastanın ayağında kanayan bir yara ile uğraşmamalıdır.

İlkyardım ilkeleri ve öncelikler:
Öncelikli amaç yaralı kişinin hayatının korunması ve mevcut sağlık durumunun daha kötüleşmesini önlemektir. Kanaması olan bir hastanın kan kaybı devam ettikçe mevcut durumu da kötüleşecektir. Kanama durdurulursa mevcut durum korunmuş olur ve sıra iyileşmeyi kolaylaştırıcı önlemlere gelir. Örneğin yara su ve sabunla yıkanır ise enfeksiyon oluşma riski azalır ve iyileşme hızlanmış olur. Hastanın boynunu sıkan kravat düğme vs. gibi şeyler gevşetilir. Solunum kontrol edilir. Durmuş ise yapay solunum yapılır. Hastanın kalbi kontrol edilir. Eğer kalp atımı yok ise gecikmeden kalp masajı uygulanır. Kanama kontrolü yapılır. Çevredekilerin hastanın başına toplanıp onu huzursuz edecek biçimde konuşmaları engellenir.

Kazazede kendine gelse, kendini iyi hissetse bile durumundan emin olunmadan ayağa kalkmasına izin verilmemelidir. Bilici kapalı hastalara ağızdan hiçbir yiyecek ya da içecek verilmez. Hastanın üzerine bir battaniye örtülerek ısıtılması gereklidir. Kaza ortam koşullarına bağlı ise hemen ortamdan uzaklaştırılmalıdır (örneğin gaz zehirlenmesi) ancak böyle bir neden yoksa hastanın yerinden kıpırdatılmaması esastır. Kırık varsa kırık bölgesi hareketsiz bırakılır. şžok var ise şokla savaşılır. Bilinci açık ise sakinleştirilir. Hastanın ağzında toz toprak kırık diş vs. olabileceği akla getirilmeli ve temizlenmelidir. Hastaya turnike uygulanmış ise bu bildirilmelidir. İlkyardımcının kaza yerinde kalmasını gerektirecek bir neden yoksa hastaneye kadar yaralı ile birlikte gitmelidir.

Küçük dış kanamalar: kısa süreli basınç uygulama kolayca pıhtılaşmayı sağlar hiçbir zaman yaradaki pıhtı silinmez. Yara kirli ise su ve sabunla yıkanır. Yaranın üzerine mikropsuz sargı bezi ile baskı uygulanır. Yara kolda elde veya bacakta ise kalp seviyesinden yukarı kaldırılırsa kanama durması kolaylaşır. Yaraya herhangi bir ilaç vs. sürülmemelidir.

Büyük Dış Kanamalar : Kanama çok fazla olursa şok gelişebilir. İlkyardımın ABC si unutulmamalıdır. Kanama durdurulmaya çalışılır. Gerekirse turnike uygulanır.

Zehirlenmeler: Kusturulur. Alınan maddenin sulandırılması için bol miktarda su veya süt verilir. Bilinç kaybı varsı havale geçiriyorsa yakıcı madde içti ise petrol ürünü içmiş ise kusturulmaz. Gaz zehirlenmelerinde hasta hemen açık havaya çıkarılmalı oksijen verilmelidir.

Böcek sokmaları ve ısırmalarında yapılması gerekenler nelerdir?

Böcek ısırmalarında;
- Elinizi kullanmadan böceği uzaklaştırın.
- Yarayı bol sabun ve suyla yıkayın.
- Bölgeye soğuk uygulayın.
- Yara bandı ile kapatın.
- Akrep sokmalarında serum gerekebilir.
- Derhal doktora başvurun.

Yılan ısırmalarında;
Belirtiler: ağrı, ikili diş izi ve yılanın kendisi.
- Yarayı sabun ve bol suyla yıkayın.
- Bölgeyi vücudun aşağısında ve hareketsiz tutun.
- Derhal doktora başvurun.

Zehirlenmelerde Genelde Görülen Belirti ve Bulgular
Yerel belirtiler: vücudun belirli bir noktasında kızarıklık, şişlik, ağrı, döküntü, kaşıntı

Genel belirtiler: tüm vücutta yaygın olarak görülen veya bir yerde başlayıp yayılan kızarıklık, döküntü, kaşıntı ve şişlik.
Şişlik fark edilir edilmez hemen yüzük, bilezik, saat, kolye, kemer, boyun bağı gibi sıkan takı, aksesuar ve giysiler çıkarılmalıdır.
· Bulantı, kusma, ishal,
· Baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması (özellikle toksik inhalasyonda),
· Karında ağrı, şişlik, hassasiyet, kramp,
· Tükürük salgısında artma, terleme,
· Bilinç kaybı, konfüzyon,
· Yüksek ateş

DEFİNECİLİKTE TEHLİKE İŞARETLERİ

tehlike işaretleri definecilikte tehlike işaretleri

 


define aramaya giderken can güvenliği sağlama ,hazine aramada can güvenliği,definede tedbir alma,zehirlenmelere karşı alınacak önlemler,,hazine araken alınacak tedbirler,yılan ısırmalarına karşı önlemler,zehirlenme belirtileri,böcek ısırmalarında yapılması gerekenler,böcek sokmalarında yapılacaklar,kanamalarda ne yapılmalı,hazine